5 етап. Пам'ять

Влітку 1861 року, як завжди, Остроградський поїхав на Полтавщину, де багато купався і не хотів помічати, що на спині визрів небезпечний нарив. 11 листопада Остроградський приїхав до Полтави на лікування, зупинився він на Колонійській вулиці в будинку В. Н. Старицької. Почав було видужувати, але 7 грудня справи погіршились, нарив перетворився на рану. Прибувши востаннє в Пашенну, він сказав: «Як умру у себе так поховайте мене так, щоб мені було видно і Пашенну, і Довгу, і Глибоке».
У грудні 1861 року академік зліг. Тільки чудо могло його врятувати. Але чуда не сталося. 19 грудня Остроградський втратив свідомість. Та незабаром ніби прокинувся, розплющив очі, обвів поглядом присутніх:
-       Син. Де мій син?
-       Я тут, батьку!
-       Візьми олівець і пиши. Тільки швидше. Над цим я бився все життя!
-       І……..
Михайло Васильович замовк. Нитку тиші обірвали 12 ударів годинника. Був полудень 20 грудня 1861 року. Його назавжди прийняла Полтавська земля.

Труну його поклали на сани і відвезли в село Пашенне, до склепу дворян Остроградських…
На небосхилі вітчизняної науки ім'я М. В. Остроградського спалахнуло яскравою зіркою і залишається незгасним у пам’яті людській.
Тож замислимось над сенсом людського буття, над тим, чи гідні ми – нащадки Остроградського – цього високого звання – Людина.
В Україні ім’я Остроградського живе в назвах вулиць і проспектів, міст і селищ. На Батьківщині вченого в Козельщинському і сусідньому Кобеляцькому районах створено музей М. В. Остроградського, тут пам’ятають і шанують славетного земляка. В 1998 р. ім’я М. В. Остроградського було присвоєно Полтавському обласному інституту післядипломної освіти педагогічних працівників.

У центрі міста Полтава біля одного з корпусів педагогічного університету, що на вулиці Михайла Остроградського, йому поставлено пам’ятник (скульптор Наталія Дерегус).
Памятну меморіальну дошку встановлено на академічному будинку в Санкт-Петербурзі на розі набережної Великої Неви і Сьомої лінії: «Здесь жил академик М. В. Остроградский (1801 – 1861), знаменитый математик. Широко известны его роботы по основанию механики и его формулы в теории кратных интегралов»

Є знак і в Полтаві на будинку Старицького, з яким Остроградський приятелював і де вичерпались його дні…Перший в Україні народний музей Остроградського відкрито на вулиці його імені в приміщенні Полтавського державного педагогічного університету.



 Широко розгорталися ювілейні заходи 2001 року. Київ: 21-23 серпня відбувся Український математичний конгрес, у роботі якого взяли участь більше 500 науковців та викладачів математики вищих і середніх закладів із майже 30 країн світу (працювали 13 паралельних секцій). Інститут математики НАН України видав книжку «Михайло Васильович Остроградський. До 200-річчя з дня народження» (редактори: Анатолій Самійленко та Галина Сита). Творча група «Автор» створила науково-популярний фільм «МихайлоОстроградський!» (науковий консультант Г. Сита, режисер В. Соколовський). Державне підприємство «Пошта України» випустило конверт «Михайло Остроградський (1801-1861) – український математик» (художник Ольга Колісник), а Національний банк України – монету.

            Цього року відзначають 215-річницю з дня народження М. В. Остроградського.
            На ювілеї Остроградського – 60-річчі з дня народження – учений Бейбр сказав: «Ваше життя не вкладається у тривимірний простір. Тільки в часі можна виміряти зроблене вами. Вашій же школі судилося жити у віках. Історія буде завжди вдячна»

Комментариев нет:

Отправить комментарий